Radocyna i okolica

Radocyna jeszcze do 1947 roku była ludną Łemkowską wsią, która rozciągała się w dolinie Wisłoki od głównego grzbietu karpackiego na długości 2 km.

Dziś ta piękna dolina Wisłoki na całej swej długości kilku kilometrów pozostaje praktycznie niezamieszkana a o jej istnieniu przypominają liczne ślady domostw, ogrodów oraz innej działalności człowieka, które są bez trudu widoczne dla wprawnego obserwatora.

W pobliżu naszego domu można odwiedzić urokliwe jeziorko osuwiskowe, popatrzyć na żeremia bobrowe, spotkać jelenie, sarny, dziki. Obserwować niezliczone ilości ptaków. Okoliczne lasy obfitują w rydze i borowiki a na łąkach znajdziecie wielgaśne kanie (o innych grzybach nie wspomnę). Granicą naszej działki biegną szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i konne.

W najbliższej okolicy znajdują się wyciągi narciarskie (w Małastowie – krzesełkowy i w Smerekowcu – orczykowy), park linowy w Krzywej, Watra Łemkowska w Zdyni, urokliwe kościółki i cerkiewki w Krzywej, Gładyszowie, cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem, jedna z największych w Europie hodowli koni huculskich w Regetowie i Zalew Klimkówka z możliwością uprawiania sportów wodnych. Dla miłośników wód leczniczych polecamy pijalnię w Wysowej Zdrój (dla wszystkich doskonałą restaurację w Starym Domu Zdrojowym)

Warte obejrzenia są najbliższe miasta, nasze Gorlice i słowacki Bardiejow z pięknym rynkiem i katedrą oraz Bardiejowskie Kupele z zespołem basenów.

Przyroda, ukształtowanie terenu i ludzie sprawiają, iż pobyt w tym regionie sprawi Wam ogromną przyjemność.